Seni bildim bileli her yanım yanık.Bir gönül ve içinde beni yakan ateş var…
Her dil Esma Zikri okur
Aynalara gülümseyişinizi daima güzel yansıtır
▪ Arama Yap
▪ Günün Sözü

Bir tebessüme sarılan hakikat düşünceye en değerli armağandır. (F.A . Aykaç)

▪ Bir Atasözü

İMKANSIZI İSTEYEREK OLABİLECEK EN İYİYİ ELDE EDERİZ. (İTALYAN ATASÖZÜ)

▪ Bir Ayet

Göklerin ve yerin gaybını bilmek Allaha mahsustur. Bütün işler ona döndürülür. Öyle ise ona kulluk et ve ona tevekkül et. Rabbin yaptıklarınızdan habersiz değildir. (Hûd, 11/123)

▪ Bir Hadis

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Başkasının lafını alıp götüren (dedikoduculuk yapan) kimse, cennete giremez.” (Buhari, Müslim)

Genel Sağlık
BİR GÜNDE BEYNİMİZDEN KAÇ DÜŞÜNCE GEÇER
Bir günde beynimizden kaç düşünce geçer? Cevap yazının içinde. Bu düşünceler ne hakkındaysa, hayatımız da ona göre şekilleniyor. Onun için aşağıdaki bilgilere lütfen bir göz atın.
29.05.2012
2173

BİR GÜNDE BEYNİMİZDEN KAÇ DÜŞÜNCE GEÇER

Bir günde beynimizden kaç düşünce geçer? Cevap yazının içinde. Bu düşünceler ne hakkındaysa, hayatımız da ona göre şekilleniyor. Onun için aşağıdaki bilgilere lütfen bir göz atın.


Cafer Yarkent benim hocam. Modern Yeni Asır'ı, Sabah'ı, Hürriyet'i ve Star gazetelerini yaratanlardan biriydi. Şu sıralar Bizans'ın kasvet veren havasından sıkıldı ve yeryüzü cennetinin bir vadisi, İzmir'de yaşıyor. Yazılarımızı takip edip eleştiriyor, çoğu zaman da büyük moral verip motive ediyor. Cafer Yarkent Hocamız, bizi eğitmeyi de sürdürüyor. Beynimizi az kullandığımızı keşfetmişki bakın neler öneriyor. Sağolasın hocam, "Hadi birlikte volta atalım"

İbrahim Irmak
www.haberhurriyeti.com

BEYNiMiZ

1. İnsan beyninin ayaktayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir. Önemli kararlarınızı alırken kapalı alandaysanız, "volta atmayı" deneyebilirsiniz.

2. İnsan beyni açık havada, kapalı alanlara göre daha yüksek performansta çalışmaktadır. Beyin açık havada ve ayaktayken daha iyi çalışır.

3. Yürürken kolları sallamak, beynin performansını olumlu etkiliyor. Önemli kararlarınızı açık havada, kollarınızı sağa sola sallayarak yürürken almaya ne dersiniz?

4. Yabancı bir dil öğrenme ve ezber beyni güçlendiriyor. Her gün birkaç yabancı ya da yerli yeni bir kelime öğrenin ve kullanın. Sözlük okuyabilirsiniz. Alışveriş listesi ve telefon numaralarını ezberlemeyi deneyebilirsiniz.

5. Zihinsel jimnastik/antrenman yapın. Bunun için başta Sudoku olmak üzere çeşitli bulmacalar çözün. Satranç gibi "akıl oyunları" oynayın. Yatkınsanız Meditasyon, yoga gibi zihin dinginleştiren teknikler üzerine çalışın.

6. Zihinsel rutinlerinizi kırın. Bazen telefonu sol elinizde tutun, çantanızı diğer elinizde taşıyın, evinize başka bir yoldan idin. En azından, bir günlüğüne TV kumandasını sık kullanmadığınız elinizde tutun!

7. Entelektüel damak zevkinizi zenginleştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş antolojisinden, birkaç cümle okuyun. Beyninizi kaliteli cümlelerle besleyin!

8. Her gün
güzel bir resme, manzaraya veya fotoğrafa bakmaya çalışın . Estetik  algınız, gördüğünüz estetik şeyler kadar gelişir. Beyninizi estetik görüntülerle besleyin!

9. Her gün bir süre sevdiğiniz bir müziği gözleri kapalı dinleyin. Beyin otoriteleri tarafından klasik müziğin zekâyı 7 puan ekleyebildiği iddia edilmektedir.

10. Günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer. Bu düşünceler ne hakkındaysa, hayatımız da ona göre şekillenir. Unutmayın kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız.

11. İyi bir uyku kaliteli bir beyin için şarttır. Çok uyuyorum diye üzülmeyin, Einstein'ın günlük 10 saatten fazla uyuduğu biliniyor. 24 saati geçen uykusuzluk beyinde sarhoşluğa benzer bir etki yapmaktadır.

12. Bol ve temiz "birinci el" oksijen beyin için çok önemlidir. Beynimiz ağırlık olarak vücudumuzun %2'sini oluşturduğu halde, vücuda gelen oksijenin %25'ini tüketmektedir. Oksijensiz kaldığınızda ölümü ilk  gerçekleşen organ beynimizdir. Odanızın penceresini açarak kendinize bol bol oksijen ısmarlayın!

13. Beyin kendisinin nasıl çalıştığı hakkındaki bilgi ve inançlarınıza göre çalışır. "Türkün aklı tuvalette çalışır" diye inanıyorsanız, beyniniz sizi doğrulayacaktır! Beynin çalışma prensipleri hakkında doğru bilgi öğrenin.

14. Farklı düşünme tarzlari beyni gelistirir.
Çocuklar ve hayvanlarla   daha fazla vakit geçirin. Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.

15. Kullanılmayan organ körelir. Sürekli TV seyrederek beyninizi "düşük viteste" çalıştırmayın. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler, beyninizi geliştirmez.

16. Beyin "garbage in, garbage out" ilkesine göre çalışır. Bu kuralın Türkce meali şudur: "Beyninize çöp girerse, beyninizden çöp çıkar." Beyninize ne verirseniz, onu size verir. Kafa konforunuzu bozacak verileri beyninize almayın.


17. Beyin içindeki düşünceler harita, dış dünya ise araziye benzer. Beynimizdeki  iç gerçek (harita) araziye uymadığında fikirlerimizin "son kullanma tarihi" geçmiş demektir. Bir insanın kafasının içindeki iç değişim, kafasının  dışındaki dış degişimden yavaş ise, o kişinin "dinozorlaşma" süreci başlamış demektir.

18. Beynin en tehlikeli yanı, "ters çaba" kuralına göre çalıştığı anlardır. Başınıza  gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanırsanız, beyin onu size çeker, korktuğunuzu başınıza getirir!
Buna ters çaba kuralı denir. Bataklıktan çıkmaya çalıştıkça, dibe gömülmeye benzer. Beyin odaklanılan hedef için çalışır, hedef olumsuz olsa bile onu gerçekleştirmek için çalışır! Topluluk önünde konuşma yaparken "acaba heyecanlanacak mıyım" diye düşünürseniz, korkunuz olmasın, heyecanlanacaksınız! Korkunuza değil, konunuza odaklanın.
Başınıza gelmesinden korktuğunuz en kötü şeye değil, başınıza gelmesini istediğiniz en iyi şeye odaklanın. Unutmayın kafanızda en  çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız.

19. Beyin kas sistemi ile değil, elektro-biyo- kimyasal reaksiyonlarla çalıştığı için, kolumuz ya da bacağımız gibi fiziksel anlamda yorulmaz. Beyni yoran en önemli şey monotonluktur. Hayatınızı ne kadar renklendirirseniz, beyninizi o kadar neşelendirirsiniz.

20. Beyin kısa süreli hafızada beş ile yedi arasındaki bilgiyi isleyebilir. Yeni bir bilgi gelince, bu bilgilerden birini atar. Buna sihirli sayı kuralı denir. Bu kural aşılıp  aşırı bilgi yüklemesi durumunda, beynimiz "servis dışı" olur. Hayatınızın en büyük kararlarını alırken "kafadan" değil, tıpkı beş haneli iki rakam grubunu çarparken yaptığınız gibi, bir kağıt üzerine yazarak ne yapacağınızı hesaplayın.

21. Ders çalışırken ilk öğrenilenler, son öğrenilenler ile aralarda geçip
sık tekrarlananlar ve ilginç bulunanlar en çok akılda kalanlardır. Dersleri kısa aralar vererek çalışmak (geri ders başına dönmek kaydıyla!) akıllıca bir harekettir.

22. Einstein "bir problemi yaratan bir zihni, ayni düzeyde  çalıştırarak o problemi çözemezsiniz" der. Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Yeni bir aklın  önündeki en büyük engel entelektüel  atalettir. Entelektüel
atalet nedir? Düşündüğünü yapmamak ve yaptığı üzerine düşünmemek.

23. Beyin analizde tıkandığında örneklerle akıl yürütür. Kendinize bir 
"kanaat  önderi" seçin ve onun zihnini kafanızın içindeymiş gib düşünün. Mesela kararsız kaldığınız bir durumda benim yerimde olsaydı ne yapardı?" diye varsayımsal akıl yürütebilirsiniz.

24. Beyninizin arama motorlarına sizi başarıya programlayacak sorular sorun. Hayatta gelebilecegim en iyi yerde miyim? Tüm hayallerimi gerçekleştirmış olsaydım, hayatımda neler olurdu? Benim diğer insanlardan daha iyi yapabileceğim ne var?

25. Beyinin kendini gerçekleştiren kehanetler kurma gücü çok yüksektir. Kendinizi ve hayatı
nasıl tanımlarsanız , öyle algılarsınız .
Dr .Davit J.Schwartz'a göre: "Bir ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyin yapılabileceğine inandığınızda, gerçekten inandığızda aklınız onu yapmak üzere çözüm bulmanıza yardım etmek için çalışmaya başlar.."

26. Kitap okumak güçlü bir beyin jimnastiğidir. Zihinsel adaleleri çalistirir. Okurken Bacon'in su ilkesini izleyebilirsiniz: "Kurnaz  insanlar okumayı küçümser. Basit insanlar ona hayran olur. Akıllı insanlar ise ondan faydalanırlar . Yalanlamak ve reddetmek için okuma. İnanmak ve her şeyi kabul etmek icin de okuma.
Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku."

27."Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur." Fiziksel zindelik zihinsel zindelik getirir. Uzun süre fiziksel hareketsizlik, zihinsel hareketsizlik yapar. Spor yapmaya, fazla kilolarınızdan kurtulmaya, yediğinize ve içtiklerinize dikkat edin. Yeterince su için ve unutmayın ki, insan beyninin %78'i suyla kaplidir!

28. Her şey beyinde başlar. Her şey beyinde biter. insan "kafadan" kaybeder ya da kazanır. Eski bir bilgeliğe kücük bir "çekme kat" atarak, size sunmak istiyorum: "Öğrendiklerinize dikkat edin, düşüncelerinize dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin, karakterinizi biçimlendirir.
Karakteriniz ise kaderinizdir."

29. Son olarak kafanızı nasıl daha iyi çalıştırabileceğiniz üzerine daha fazla kafa yorun!
Unutmayın, beynimizi daha iyi çalıştırmak icin kullanacağımız organ yine beynimiz!

Ali ABA

Navigasyon ve Bilgi
▪ Ekleyen: Editör Editör
▪ Sonraki Konuya Git: GIDALAR
▪ Önceki Konuya Git: Diyetisyenlerin zayıflama önerisi
Sağlık // Genel Sağlık Kategorisine Dön
Sağlık Kategorisine Dön
Anasayfaya Dön
▪ Yorumlar
alper (Konu Puanı: 5 / 5)
Paylaşımlarınız çok başarılı‚ sitenizi ilgiyle takip ediyorum..<br/><b><a href='http://www.cay-makineleri.com/' title='cay-makineleri.com‚ çay makinası‚ çay makinesi‚ çay kazanları‚ çay otomatı'>cay-makineleri.com</a></b>
Editörün Cevabı: Teşekkür eder, bol kazançlı bereketli günler dileriz.
02.09.2014
▪ Yorum Yaz
Ad Soyad:
Konu Puanı:
Yorumunuz:
This Is CAPTCHA Image